Ayak bileği burkulmaları, ayak bileğinde bulunan kemikleri bir arada tutan bağların gerilmesi, zedelenmesi veya yırtılması durumudur. Her yaş grubunda görülebilir. Spor esnasında görülebileceği gibi kaldırımdan inerken,  merdiven inerken veya düz zeminli  yolda yürürken bile ayak bileği burkulması meydana gelebilir.

📌Ağrı, şişlik, morarma başlıca bulgulardır. Hastalar genellikle ağrı sebebi ile yürümekte zorlanırlar. Teşhis için muayene ve  direk grafi(röntgen filmi) yeterli olur. Şikayetleri uzun süre gerilemeyen ve ayak bileği sıkça burkulan hastalarda MRI(emar) ile değerlendirme yapılır.

📌Ayak bileği burkulan hastaların öncelikle istirahat etmesi gerekmektedir. Tedaviyi düzenleyen hekim izin verdiği takdirde tam yük vermeden yürünebilir ve ayak bilekliği kullanılabilir. İlk iki-üç gün şişliğin,ödemin azalmasına yardımıcı olması için  yatarken ayak bileği kalp hizasına kadar kaldırılmalıdır. Etkilenen bölgeye günde 3-4 sefer 20-30 dakika buz uygulanmalıdır. Birkaç günde şişlik ve ağrılar azalmaya başlasa da tamamen iyileşme 4-6 hafta kadar sürebilir. Vakarın çoğunluğu ameliyat gerektirmeden iyileşir. Bu süre içerisinde ayak bileği hareketlerinin ve kas gücünün kazanılması, ağrı ve şişliğin giderilmesi  amacı ile fizik tedavi uygulanabilir. Sık tekrarlayan burkulmalarda, eşlik eden başka problemlerin (kıkırdak hasarı vs.) varlığında cerrahi tedavi gerekebilir.