Dizde Kireçlenme (Gonartroz) Nedir?

Gonartroz , diz ekleminde yer alan kıkırdak ve kemik dokusunun aşınması ve bozulması ile giden diz eklemi hastalığıdır.Halk arasında diz kireçlenmesi olarak bilinir.Dizde herhangi bir kireç birikimi söz konusu değildir.Diz ekleminde bulunan kıkırdak ve altındaki kemiğin bozulması söz konusudur.

Hastalık genellikler 50 yaşlarından sonra başlar.Yavaş yavaş ilerler.Merdiven inip çıkma,çömelme,aşırı hareket gibi durumlarda ile ortaya çıkan ağrı ilerleyen dönemde düz yolda yürürken veya istirahat halinde de görülebilir.Ara ara ağrılı şişlikler görülebilir.

Gonartroz(dizde kireçlenme) tanısı hekim tarafınca muayene ve görüntüleme yöntemleri ile konulur.Sıklıkla düz grafi (röntgen filmi) yeterlidir.Bazı durumlarda MRI(emar) istenilebilir.

Erken dönemlerde ilaç ve egzersizler ile ağrıların azaltılması ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması hedeflenir.Ancak ileri dönemlerde kıkırdak ve kemik dokuların yapısı ciddi derecede bozulabilir..Böyle durumlarda hastanın dizine ameliyat ile yapay eklem(Diz Protezi) uygulanabilir.