Rotator Cuff (Döndürücü Kılıf) omuz eklemini saran ve birtakım omuz hareketlerini sağlayan kas grubudur .4 adet kas ve tendon(kiriş) rotator kılıfı oluştur.Günlük aktiviteler sırasında sıklıkla bu kas grubunu kullanırız.

Rotator kılıf tendon yırtıkları genellikle orta yaş ve üzerinde dejenerasyona (yıpranma,bozulma) bağlı oluşurken ,gençlerde de akut travmaya bağlı görülebilir.

En önemli şikayet omuz ağrısıdır. Gece uyurken ağrılar artabilir. Kıyafet değiştirilirken , dolap gibi yüksek biryerden eşya alırnırken ağrı görülür.Kolu yukarıya veya yana kaldırırken güçsüzlük görülebilir.

Omuz ağrılarının boyun fıtığı dahil birçok sebebi olabilir.Muayene ve görüntüleme yöntemleri ile tanı konulur. Düz grafi(röntgen filmi) ve MRI(emar) omuz çevresi kas ve tendon yırtıklarının tanısı için yeterli olur. Yırtıklar kısmi veya tam kat yırtık olarak sınıflandırılır.

Tedavi planlanırken ;hastanın yaşı,aktivite düzeyi, mesleği, ek hastalık durumu,yırtığın şekli ve büyüklüğü gibi birçok durum iligili hekim tarafınca göz önünde bulundurulur.İlaç ,enjeksiyon ve fizik tedavi erken dönemde kısmi yırtıklar için önerilebilir.Şikayetleri geçmeyen hastalarda ameliyat ile tedavi gerekebilir.Tedavi edilmeyen rotator kılıf tendon yırtıkları omuz ekleminde artora(kireçlenme) sebep olabilir.Böyle durumlarda omuza yapay eklem(omuz protezi) uygulanabilir.