📌Sporun sağlığa birçok faydaları var. Ancak spor yaparken sağlığınızı bozmanız da mümkün. Sporla ilişkili ortopedik yaralanmalar, sakatlanmalar azımsanmayacak düzeydedir. Bu durumun bir çok sebebi olsa da bu yazımızda, “antrenman öncesi ısınma” ilgili bilgi vereceğiz.

📌Isınmanın amacı vücudu fiziksel ve zihinsel olarak spora hazırlamaktır. Hafif aerobik egzersiler ile ısınmaya başlanabilir. Vücut sıcaklığı arttırılması, kasların ve yumuşak dokuların esnekliğinin kazanılması hedeflenmelidir. 📌Esneme hareketleri dinamik ve statik olarak ikiye ayrılabilir. Dinamik esneme hareketlerinde hedeflenen kas grubu hızlı ve kısa aralıklar ile esnetilir. Statik esnemede ise vücut, belli bir esneme hareketinde 20-40 saniye süre ile sabit kalır. Kasların esnetilerek boyunun uzatılması hedeflenir. Son yıllarda dinamik esnemenin statik esneme hareketlerine göre sakatlıkların azaltılması ve spor performansının arttırılmasında daha etkili olduğu görüşü yaygınlaşmıştır.

📌Spor öncesi ısınmaya ayıracağınız  5-15 dakikalık süre, spora bağlı sakatlanma riskinizi azaltacaktır. Konu ile ilgili sorularınızı yorumlar kısmında sorabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

#antrenman #ısınma #ortopedi #workout #fitness #ortopedidoktoru  #ortopedist #spor